Bitcoinové trable v ráji čtyři měsíce před volbami
Tři roky vládní slepenec SPOLU a PirStanu fungoval na společných zájmech korupce, klientelismu a asociální politiky. Po vyhazovu, nebo – chcete-li – »odchodu« Pirátů z vlády to ale nyní skřípe také mezi SPOLU a Starosty. A to kvůli bitcoinové kauze, která už stála ministerské křeslo Dona Pabla.
Minulou neděli nejprve Jan Farský vystoupil na CNN Prima News se siláckým prohlášením, že jsou Starostové naštvaní, něco takového nečekali a jejich důvěra je otřesená. Koryt se ale ani pár měsíců před volbami nevzdají a z vlády neodejdou. Farský si také postěžoval, že nejasností v kauze s každým dnem přibývá. To ale netušil, že jedna z nejasností se vyřeší jen pár hodin na to. Z interní e-mailové komunikace za ministerstvu spravedlnosti je totiž jasné, že Starostové o celé kauze věděli. Konkrétně Blažkův náměstek ze STANu Karel Dvořák. Ten obdržel mail ohledně celé záležitosti v prosinci loňského roku, což potvrdila kandidátka na ministryni spravedlnosti Eva Decroix z ODS. Podobně jako v případě totálně zpackané digitalizace stavebního řízení se tedy ukazuje jediné – dokud byla celá záležitost pod pokličkou, táhly vládní strany zdánlivě za jeden provaz. Avšak v momentě, kdy se o tom, co se děje na pozadí, dozví veřejnost, začnou se koaliční strany předhánět v házení špíny jedna na druhou. Další důkaz toho, na jakých základech tenhle slepenec celé čtyři roky fungoval.
BOX
Ačkoliv se nás Fiala a spol. neustále svými rétorickými cvičeními snaží srovnávat se západem, ekonomicky nás od něj asociální pravicové vlády čím dál víc vzdalují.
Jen škoda, že to všechno finančně odnášejí občané. Občané, které tato vláda zradila. A odnášejí to hlavně ti nejzranitelnější. Další nezávislá data totiž odhalují realitu České republiky v roce 2025 po čtyřech letech Fialovy hrůzovlády. Ta ukazují, že nižší minimální mzdu s ohledem na životní náklady mají v Evropě jen Bulharsko, Litva, Estonsko a Albánie. Tohle jsou země, se kterými se šestatřicet let po revoluci srovnáváme. Ačkoliv se nás Fiala a spol. neustále svými rétorickými cvičeními snaží srovnávat se západem, ekonomicky nás od něj asociální pravicové vlády čím dál víc vzdalují.
A během toho občanům vyprávějí pohádky. Pohádky o tom, jak zvládly ustát všechny krize. O tom, jak to nejhorší máme za sebou. Nebo pohádku o německých platech. Co lidem ale zapomněly říct je to, že české domácnosti čekají další těžké časy. Asi s nadějí, že to před volbami nikdo nevytáhne. Nyní to ale vypadá, že Česko čeká další vlna masivního zdražování.
Tentokrát kvůli politice této vlády dojde na plyn a pohonné hmoty. Podívejte se, jak se v roce 2022 chlubil Marian Jurečka dohodou na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami a snažil se lidem namluvit, jak tím vláda pomáhá nízkopříjmovým domácnostem a seniorům. Realita? Plnění programu EU »Fit for 55« bude v České republice už v roce 2027 znamenat zdražení pohonných hmot až o 18 korun na litr! Také domácnostem topícím plynem v rodinném domě hrozí ročně až desetitisícové platby navíc, když ředitel energetické společnosti Yello Michal Kulig varuje až před polovičním zdražením plynu. Ekonomové jsou zděšení, analytici varují před další energetickou krizí a všichni se oprávněně ptají, kdy tohle vláda hodlá směrem k občanům komunikovat. »Zdražení nafty jako paliva ve veřejné i nákladní dopravě by znamenalo růst cen služeb, zemědělských produktů a ve finále nárůst inflace,« varuje mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula. Namísto vlády však zdražování s veřejností komunikují přímo dodavatelé. Například Centropol u dvouleté fixace zákazníky informuje, že ceny jsou bez započítání povolenky a varuje před zdražením. »S ohledem na nepředvídatelné pohyby na relevantních trzích se jako horní hranice možného navýšení ceny u jedné megawatthodiny plynu sjednává částka 810 Kč,« píše se v ceníku. Podobné upozornění má ve svých cenících i dodavatel Innogy. Vláda by tak nyní měla dělat vše alespoň pro odložení zavedení systému povolenek. Namísto toho se ale vládní strany topí ve vlastních skandálech a dohadují se čtyři měsíce před volbami o tom, kdo vše by měl letět z vlády kvůli praní špinavých peněz. Myslím, že už toho máme všichni po čtyřech letech plné zuby a vládním stranám je na začátku října potřeba říct důrazné STAČILO!
Ne utahování opasků kvůli zbrojení
Evropské plány na masivní zbrojení, do kterých je Evropa tlačena Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí a které mají za následek osekávání investicí do zdravotnictví, školství, vědy a výzkumu a důležitých sociálních programů, narážejí napříč ulicemi Evropy na odpor. Ve Španělsku, kde sociálně demokratický premiér Pedro Sanchéz také plánuje navýšit investice do zbrojení, se proti tomuto plánu ozvaly protestující i parlamentní levicové strany, včetně strany Sumar, která vládu Sanchéze podporuje.
Část Sumar dokonce hrozí odchodem z vlády, pokud sociální demokraté budou s plány na zbrojení pokračovat. I tady je vidět, proč je levice v národním parlamentu potřeba. Aby mohla říct Stačilo! megalomanským plánům Evropské komise na militarizaci. Stačilo utahování opasků kvůli těm dělům a stíhačkám.
Vláda České republiky musí mít na prvním místě především občany naší země, nikoliv geopolitické zájmy Bruselu, Washingtonu či jakékoliv jiné mocnosti. Na to je ale potřeba, aby levice měla v české Poslanecké sněmovně silné zastoupení, jen zde můžeme zbrojení odmítnout.
Zapište si do diáře
Pondělí 16. června – České Budějovice, Jihočeské divadlo (Dr. Stejskala 424) od 17 hod., kde bude i Jana Turoňová, lídryně hnutí STAČILO! v Jihočeském kraji a další kandidáti.
Pondělí 23. června – Bruntál, Společenský dům (Ruská 649/14) od 16.30 hod., kde mne doprovodí další kandidáti hnutí STAČILO! v Moravskoslezském kraji.
Všechny besedy a setkání s kandidáty hnutí STAČILO! najdete na www.stacilo.cz. Na tomto webu najdete také postup, jak získat pro sebe či své známé Fialovy pohádky či odkazy na aktuální petice, a to proti nákupu předražených stíhaček F-35 a nově také za férové volby.