Tento díl nemůžeme zahájit ničím jiným než povodněmi, s jejichž následky budeme ještě dlouho bojovat. Chtěla bych v první řadě velmi poděkovat všem zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému České republiky. Ti lidé předvedli naprosto fenomenální nasazení. Stejně tak je ale nutné říct minimálně velké díky i dobrovolným hasičům a dobrovolníkům obecně. Máte můj obdiv a úctu.
Psala jsem to na Facebooku, napíšu to i sem – je čas položit si také několik otázek:
1. Byla realizována opatření doporučovaná po povodních v letech 1997 a 2002. Pokud ne, tak proč!?
2. Největší zásluhy na zvládání krizových situacích mají právě složky IZS. Pětikoaliční politici se jimi teď ohání v každém vystoupení, ale proč se k nim tedy několikrát otočili zády a neohodnotili je adekvátně také platově?
3. Čím dál naléhavěji se ukazuje potřeba edukace – nebo, chcete-li, školení nebo poučení – občanů, co mají v mimořádných situacích vůbec dělat. Ministr Bek řeší, jestli je vhodné, aby si děti na školách mohli vybrat jako druhý jazyk ruštinu, ale aktuální potřeby vůbec neřeší. Mimochodem tady se ukázalo, jak neprozíravé bylo zrušení branné výchovy bez nějaké adekvátní náhrady.
4. Otázkou rovněž zůstává, jestli nemá být posílena role Armády ČR při řešení přírodních katastrof.
5. Myslím, že by nebylo od věci vytvořit portál pro mimořádné situace. Naprosto chaotické informace bez jakékoli vypovídající hodnoty, které nutily občany hledat na různých místech – někde dokonce na facebookových profilech starostů či hejtmanů – určitě neprospěly k informování obyvatelstva.
6. A poslední otázka je, zda by nebylo lepší stovky miliard korun utopené v někdy v budoucnu dodaných amerických stíhačkách raději použít na úpravy krajiny tak, aby se minimalizoval dopad katastrof na naše občany a majetek!?
Ty stíhačky jsou fakt »dobrej kšeft«
A u stíhaček ještě chvíli zůstaneme. Plán dodání stíhaček F-35 v rámci nejdražšího armádního nákupu historie České republiky dostal v uplynulém týdnu další trhlinu. Již na začátku letošního roku média informovala, že se dodání stíhaček za 150 miliard, původně plánované na rok 2035, může kvůli nedostatku klíčových komponentů opozdit.
Nyní nově ze stejného důvodu, tedy nedostatku komponentů, hrozí, že americký výrobce nezvládne letouny dodat ve výbavě, v jaké byly objednány. Potíže s modernizací došly přitom až tak daleko, že americké ministerstvo obrany přestalo na více než rok úplně přejímat nové letouny. Co tedy »české« F-35 zřejmě dostihne, je chystaný plán na kompletní zjednodušení tzv. modernizace Block 4.
Americké ministerstvo obrany hodlá z původních schopností vyjmout ty, které výrobce není schopen dodat nyní a posunuje je až za rok 2030. To je však termín, kdy by měly být vyrobeny v dalších sériích také letouny pro Českou republiku. Zdá se tedy, že minimálně naše první F-35 vyrobené v USA patrně nebudou mít všechno potřebné, co mělo být v původním zadání pro modernizaci Block 4. Takže si celý ten historický nákup ministryně Černochové shrňme. Ani ne rok od podepsání smlouvy se zdá, že letouny nebudou připraveny včas, nebudou dodány s očekávanou výbavou, a protistranu v případě lhůty nemohou postihnout žádné sankce.
Třešničkou na dortu už jsou pak jen každoroční náklady na provoz ve výši 205 milionů ročně na jeden jediný letoun. K tomu navíc připočtěte náklady na úpravu infrastruktury. Je to zkrátka »dobrej kšeft«. Tedy pro USA.
Jsme jen kasičky bank
Mezi zásadní problémy současné České republiky zůstává nadále nedostupné bydlení. Jedním z důvodů, proč si o vlastním bydlení mohou naši občané často nechat jen zdát, jsou vysoké úroky hypoték. Ty se drží nad průměrem Evropské unie. Ale to není všechno.
Jak prozradil šéf Monety Spurný, tak průměrná sazba by měla být asi o jedno procento nižší. A hádejte, co je důvodem, proč tomu tak není. No přece banky mají české občany jako kasičky, z nichž je možné tahat peníze. Průměrná marže banky je totiž běžně kolem 1 %, ale v ČR si zahraniční banky říkají o 70 % více a průměrná marže tak dosahuje 1,7 %.
Materiál Mezinárodního měnového fondu, který se týká zdanění bank a rozebírá ziskovost bank, ukazuje, že co se týče ziskovosti bank, je Česká republika třetí, nebo čtvrtá v návratnosti aktiv v bankovním sektoru. Vysoké úroky hypoték jsou také jedním z důvodů, proč bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 22 procent. Zatímco pro mladé rodiny v České republice je bydlení nedostupné, banky zvyšují meziročně své zisky o čtvrtinu za bezmocného přihlížení asociální vlády. Vlastně pozor. Vláda jim v tom na úkor občanů ještě pomáhá. Od září totiž vstoupila v platnost novela ministerstva financí, zavádějící pokutu za předčasně splacený úvěr, kvůli které ti, kteří by se rozhodli splatit hypotéku předčasně, mohou zaplatit i několik desítek tisíc korun navíc. Asi aby banky náhodou neměly málo.
Chtějí nabrat body na neštěstí
Ještě jednou se vrátím k povodním. Za naprostý hyenismus považuji fakt, jakým si ministr životního prostředí Hladík chtěl přihřát svou politickou polívčičku na lidském neštěstí. Právě Hladík se totiž na sociálních sítích o víkendu v době krize dmul v prsa, jak v rámci monitorování povodňové situace v Česku jeho zásluhou vznikla speciální povodňová mapa. Ta přitom byla vytvořena z iniciativy pracovníků Seznamu. Ti mu také na síti X připomněli, že si jeho účasti na celém projektu nevšimli a tým serveru mapy.cz vyjednal data přímo s Českým hydrometeorologickým ústavem.
Holt když nemáte žádné vlastní úspěchy, zkuste si přičíst alespoň ty cizí. Činit tak ale v době, kdy na Jesenicku stoletá voda strhávala domy, mi od ministra životního prostředí přijde jako další klasický příklad pokřivené lidovecké morálky. Stejně jako náhodou stojící dodávka polepena hejtmanem Grolichem v místě řešení povodní.
Dlužno dodat, že ani další kandidát na hejtmana – v dresu ODS – nezůstal za Grolichem pozadu a pár politických bodů na přírodní katastrofě si nahnal přímo ve vysílání, kde opět náhodou stálo v pozadí auto Martina Kuby – rovněž polepeno volebními slogany. Je to naprosto odporné!
Šílenci nás táhnou do války!
Pojďme se ale podívat do zahraničí, kde není situace o nic méně vážná. Po návštěvě amerického ministra zahraničních věcí Antony Blinkena, spolu se svým britským protějškem Davidem Lammym v Kyjevě se zdá, že bude ukrajinské vládě povoleno zasahovat cíle hlouběji v Rusku. Při samotné návštěvě sice rozhodnutí nepadlo, ale zprávy z Washingtonu indikují, že administrativa Joe Bidena připravuje plány kam, až umožní Ukrajině posílat rakety. Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že pokud Spojené státy a Spojené království dovolí Ukrajině používat jejich zbraně k takovým útokům, bude to fakticky znamenat, že samotné Spojené státy a jeho spojenci útočí na ruské území a Ruská federace by tak byla ve válce s NATO.
S tím, co udělají Spojené státy a Spojené království, jako Evropská unie příliš nenaděláme, ale jak se k tomu postavíme, to už bude zcela na nás. Již dnes však můžeme slyšet hlasy volající o povolení Ukrajině používat i rakety z Evropy k útokům hluboko na ruském území. Řada šílenců ve vedoucích pozicích se snaží ve své nekonečné servilitě Spojeným státům vtáhnout nás také do války s Ruskem a já pevně doufám, že se nám podaří toto šílenství zastavit.
Nestačí vám, zbabělci ve vládě, v českém i Evropském parlamentu, v Evropské komisi, kolik Ukrajinců a Rusů již muselo kvůli nenažranosti zbrojního průmyslu zahynout? Přijde vám, že generujete zbrojařům tak malé zisky z umírání, že musíte válku nadále rozšiřovat? Styďte se. Stačilo přilévání oleje do ohně, zastavme eskalacím konfliktu a pojďme konečně na Rusko i Ukrajinu tlačit, aby spolu usedly za jeden stůl a začaly jednat o příměří a konečně i míru!
Současné vedení Evropské komise však pokračuje i ve svém tažení proti vlastním členům, kteří se odvážili mít na válku na Ukrajině odlišný, mírový postoj. Tak jako byly zmrazeny některé dotace Maďarsku, se nyní připravují plány na jejich zmrazení i pro Slovensko. A důvod? Opět zrušení Úřadu speciální prokuratury. Úřadu, který většina členských států EU vůbec nemá. Úřadu, který byl v nedávné době zrušen v Bulharsku také v naprostém souladu se zákony EU, a nevzbudilo to žádné pohoršení. Za toto má být nyní Slovensko trestáno. Každý členský stát má přitom právo na takovouto reorganizaci a oblasti, které spadaly pod speciální prokuraturu, budou prostě přesunuty na jiné úřady, tak jako je tomu ve většině Evropské unie.
Těžko tedy za tímto pokusem vidět cokoli jiného, než opět bič na neposlušné. Bič na ty, kteří si dovolí mluvit o potřebě ukončit válku na Ukrajině jednáním. A to co nejdříve. Je pak nějakých pochyb o tom, že diktát z Bruselu je skutečnou hrozbou pro naši suverenitu?
Řekněte o víkendu vládním politikům STAČILO!
Chtěla bych vás požádat, abyste už v pátek 20. září a v sobotu 21. září šli k volbám a do krajských zastupitelstev a Senátu volili kandidáty uskupení STAČILO! Vezměte všechny své známé a rodinné příslušníky. Pro konec Fialovy vlády je to to nejlepší, co můžete udělat!
Celý díl Bez obalu si můžete pustit na YouTube kanálu Kateřiny Konečné nebo www.bezobalu.info.