Bez obalu s Kateřinou Konečnou
Z občana dělají předražený odpadkový koš
»«
V minulém týdnu média nechala úplně bez povšimnutí naprosto skandální výroky lobbisty velkých řetězců Tomáše Prouzy. Ten prohlásil, že zahraniční majitelé marketů, které on tak často a rád hájí, drží ceny v České republice tak vysoko schválně! A nasadil tomu ještě korunu, když dodal: »V minulosti přišli velcí potravináři o zisky z dvojí kvality potravin, tak se o to víc snaží udržet si možnost uměle zvyšovat ceny zejména v menších evropských zemích«. Pan Prouza tak v plné nahotě odhalil, co stojí za dvojí kvalitou potravin, vůči níž mnoho let v Evropském parlamentu bojuji. Nejsou to »preference zákazníků«, jak se dříve snažili ospravedlnit to, že český konzument má v konzervě o polovinu méně masa než ten, kdo si ji koupí v Německu. Byly to jednoduše prachy. Výrobci si z českých občanů dělali předražený odpadkový koš.
Lžou kvůli větším ziskům
Pan Prouza, mimochodem dříve velmi překvapivě člen sociální demokracie, asi od svých chlebodárců nebude moc pochválen, protože se podřekl ještě v jedné věci. Dlouhodobě totiž tvrdí, že konkurence mezi řetězci je naprosto dostatečná – mimochodem nedávno vylučoval vstup na trh polské Biedronky – ale naráz nám říká, že se snaží udržet si možnost uměle zvyšovat ceny. Vždyť to jde proti logice volného trhu (nebo ne?), kterou se tento člověk tak rád zaklíná? Tady vidíte, jak jsme denně obelháváni. Ba co, obelháváni, dokonce okrádáni, aby si pár nejbohatších nemuselo ani o kousek ukrojit ze svého zisku. Když se to spojí s nejvyšším DPH na potraviny ve střední Evropě, což nám naordinovala Fialova vláda, je to pro mnohé jen těžko stravitelné sousto.
I proto se čím dál více lidí zcela pochopitelně vydává pro potraviny za hranice, čímž v konečném důsledku kvůli neschopnosti vlády dále trpí česká ekonomika. Idnes se navíc v uplynulém týdnu zaměřil na srovnání cen potravin, které se objevilo na facebookové skupině »Ústečáci sobě«. Srovnání se týkalo místního trmického hypermarketu a vietnamského marketu Tamda. Pro srovnání: kilogram rajčat vyšel před pár dny v hypermarketu na 77,90 korun, v Tamdě se zákaznickou kartou na 49,90 korun, bez karty byla cena stejná. Dvoukilogramové balení brambor stálo v marketu zavedené značky 52,90, kilogram v přepočtu tedy 26,45, zatímco v Tamdě 20,90 korun. Slunečnicový olej prodával trmický market za 58,30, v Tamdě za něj zákazníci s kartou zaplatili 34,90, bez karty pak 39 korun. O více než dvacet korun levnější je v Tamdě také zubní pasta Elmex. Čtyřsetmililitrové balení šamponu Nivea je pak v Tamdě levnější téměř o 50 korun. Ukazuje se tedy, že i v České republice lze nakupovat zboží za přijatelné ceny, nebudou-li nadnárodní řetězce držet obyvatele naší země jako rukojmí za nečinného přihlížení vlády, prostřednictvím 170-200procentních přirážek na běžné zboží.
Brusel se opět vměšuje, kam nemá
Informovat vás opět musím také o dění v Evropském parlamentu. Ten, jak už je v této době tradiční, se opět začal vměšovat do voleb suverénního státu, které nedopadly podle jeho představ. Tentokrát se však neomezil na jeden z členských států Evropské unie a cíl si našel mimo Unii, v Srbsku.
17. prosince minulého roku proběhly v Srbsku předčasné parlamentní volby, které vyhrála volební koalice okolo Srbské pokrokové strany, ze které je také prezident země Aleksandar Vučić. Minulý týden, ještě před hlasováním o usnesení o situaci v Srbsku po volbách, europoslanci z Renew Europe, Socialistů a Demokratů a Zelených, jejichž českými členy jsou hnutí ANO, Sociální Demokracie a Piráti, zorganizovali debatu o demokracii v Srbsku, které se zúčastnili pouze zástupci srbské opozice, která nyní pořádá proti výsledkům voleb demonstrace, a nikdo z vládní koalice. Těžko se tak vůbec dá mluvit o debatě, když zazněl jediný názor.
Po této pseudo-debatě došlo přímo na samotné hlasování, ve kterém bylo usnesení, kde se mimo jiné vyhrožuje Srbsku pozastavením finančních prostředků, na které má jako kandidátská země EU nárok, pokud se volby nebudou konat dle představ Bruselu, většinou schváleno. Opět se tak ukázal dvojí metr v přístupu Evropského parlamentu k okolním státům: zatímco kandidátským státům jako je Ukrajina či Moldavsko je tolerováno vše, na Srbsko je nahlíženo z Bruselu skrz prsty. To, čím se skutečně Srbsko v očích Evropského parlamentu provinilo, totiž není způsob, jakým proběhly prosincové volby, ale fakt, že Srbsko ne vždy poslouchá Brusel a Washington v otázce války na Ukrajině a dovoluje si mít suverénní politiku. Tento hřích je pro většinu poslanců Evropského parlamentu neodpustitelný, a politici, co se opováží jednat v zájmu svého státu, musí podle nich být jakýmkoliv způsobem z jejich pozic odstraněni.
Protesty proti pětidemolici
Fialova vláda bude čelit další ze série protestů. V pondělí 19. února se vydají nespokojení zemědělci, jak už jsem vás několikrát informovala, na Prahu se svými traktory. Zvolí tedy stejný prostředek a taktiku jako jejich kolegové v dalších evropských zemích. Mají v tom plnou podporu, protože bojují i za naše zájmy, tak prosím buďte shovívaví, pokud Vám například zkomplikují cestu do práce.
Trpělivost došla i odborářům z ostravské huti Liberty, kde došlo již pošesté k odložení návratu zaměstnanců do práce. Odboráři proto na 22. února svolali protest za zachování výroby oceli v podniku a zároveň vyzvali vládu, aby se situací zabývala, protože dle předsedy OS KOVO Romana Ďurča je situace mimořádně vážná. Odboráři chtějí, aby akce byla co největší, vyzvali proto i veřejnost, aby se protestu zúčastnila po boku zaměstnanců huti. Vládu za přístup zkritizoval také předseda odborové organizace ocelárny Liberty Ostrava Roman Bečica. Ten podotkl, že do Ostravy kvůli situaci v huti zatím nedorazil ani předseda vlády Petr Fiala, ani ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
A popravdě – já se Fialovi se Síkelou vůbec nedivím, že se jim před právem naštvané zaměstnance vůbec nechce. Ze strany vlády jde totiž o systematickou likvidaci ocelářského průmyslu v České republice. Už v lednu totiž došlo k přesunutí části výroby jiného ocelářského koncernu ArcelorMittal z Karviné do Španělska, což na Karvinsku vedlo k propouštění. Liberty nyní dost možná čeká stejný osud. Vedení ArcelorMittal přitom přiznalo, že důvodem k přesunu výroby byla skutečnost, že v ČR nedostala firma odpovídající dotace.
Kdy a kde se můžeme potkat
V pondělí 19. 2. proběhne od 17.00 hod. plánovaná debata v Ivančicích v kině Réna. Přiznám se, že zatím visí otazník nad tím, zda se jí budu v souvislosti s demonstrací zemědělců, které se budu účastnit, osobně stíhat. Každopádně debata proběhne a mohu vám slíbit, že na ní budou velmi zajímaví hosté a pokud to jen trochu půjde, budu se snažit na ni – byť třeba v průběhu – dorazit.
Čtvrtek 29. 2. – ČESKÉ BUDĚJOVICE – od 19.00 hod. v Clarion Congress hotelu. Hosté: Jana Turoňová, Petra Rédová, Jan Skalický, Kateřina Jirousová, blogger Vidlák.
A dále se můžete těšit na debatu v Prostějově (4. 3.) či Orlové (7. 3.) a mnoho dalších.