Zbrojaři se těší na žně a lidé chudnou
Jak už jsem několikrát v rozhovorech řekla, ideální by bylo, kdyby premiér Petr Fiala a jeho čtyřdemolice složila ruce do klína do podzimních voleb nic nedělala, jinými slovy přestala by škodit občanům. Ale bohužel, pokračují v tom. Jako by jejich útoků na životní úroveň nebylo dost. Stejně tak nikým nevolení byrokrati v Bruselu. Asi nečekáte, že k tomu budu mlčet.
České domácnosti se podle všeho musí připravit na další vlnu zdražování. Už od loňského listopadu totiž v České republice klesá objem plynu v zásobnících, které jsou aktuálně plné jen ze 40 procent. Cena plynu na velkoobchodní burze přitom poskočila meziročně o 92 procent. Podle energetického experta Pavla Janečka se může jednat o problém do budoucna, protože se budou plnit za velmi nevýhodné letní ceny. Velkoobchodní ceny plynu, ale také elektřiny se tak brzy projeví ve vyšších koncových cenách pro spotřebitele.
»Pokud se dnes koncové ceny plynu pohybují kolem 1 100 korun za MWh, v příštích měsících mohou dosáhnout úrovně 1 250 až 1 300 korun za MWh bez DPH,« varuje energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vraňák.
A comeback zažívá také zdražování potravin, kdy ceny komodit rostou nejrychleji za poslední dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
BOX
A comeback zažívá také zdražování potravin, kdy ceny komodit rostou nejrychleji za poslední dva roky.
Cena zemědělské produkce v lednu meziročně stoupla o 9,1 %, což je nejvyšší cenový nárůst od března 2023. Třeba takové ovoce ale meziročně zdražilo až o 30 %. Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. »Konečné ceny potravin pro spotřebitele určují supermarkety,« uvedl mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek a podotkl, že pro zásadní zlevnění není prostor kvůli rostoucím tlakům na výrobu, poplatkům za obaly a odpady nebo mzdám. Všichni si přitom asi pamatujeme, jak se řetězce chovaly během inflace v posledních letech, kdy ke zdražování potravin sahaly i v situacích, kdy pro to nebyl důvod. Zahraniční řetězce si z občanů ČR dlouhodobě dělají výnosné dojné krávy, neboť jejich marže jsou ve srovnání se západními zeměmi v průměru o 1/3 vyšší.
Vláda ještě více ukrajinská
Je tedy jasné, že české domácnosti čeká po ekonomické stránce další náročný rok. Kdo by ale čekal reakci Fialovy vlády či snad dokonce jakoukoliv pomoc, je na omylu. Premiér Fiala totiž v minulém týdnu opět potvrdil, že pro jeho vládu jsou prioritou investice jiným směrem. »Ještě víc pomáhat Ukrajině«. S tímhle poselstvím odletěl do Londýna na summit evropských lídrů český premiér. Ten také oznámil, že výdaje na zbrojení musí růst. A Fialova politika v tomto dokonale následuje intence předsedkyně Evropské komise – Ursuly Von der Leyenové. Ta chce totiž na přezbrojení Evropy utratit vše, co bylo určené pro občany, např. zbytek fondu obnovy po covidu, ačkoliv zrovna česká ekonomika se z dopadů covidu vlastně nikdy nevzpamatovala.
BOX
Fialova vláda by jasně měla říct, kde na navýšení výdajů na zbrojení hodlá vzít.
Zatraceně drahé válečnické choutky
Dalším příkladem sázky na jedinou – válečnickou kartu – je také zrušení morální hranice Evropské investiční banky, která odmítala financovat zbrojení, ale místo toho investovala například do infrastruktury. A tak vládě Petra Fialy kromě opozice či ekonomických expertů začínají spílat i političtí komentátoři. Fialova vláda by jasně měla říct, kde na navýšení výdajů na zbrojení hodlá vzít. Obzvlášť poté, co porušila snad všechny předvolební sliby i body svého programového prohlášení, když zvedla daně, valorizace důchodů snížila stejně jako nové výměry penzí, přičemž zvýšila věk pro odchod do důchodu věk odchodu a zrušila daňové výjimky na děti. Jedno procento na zbraně navíc, jak chce teď vláda, je aktuálně 80 až 85 miliard korun českých. Na řádné valorizace důchodů přitom vládě loni 19 miliard chybělo. Chce-li tedy vláda na obranu dlouhodobě začít vynakládat 85 miliard korun navíc při takřka třísetmiliardovém schodku státního rozpočtu, s hospodářstvím, infrastrukturou i státními službami v rozkladu, měla by nyní před volbami jednoznačně říct, jaká skupina obyvatel bude platit válečnické choutky lídrů EU tentokrát.
Kde se můžeme potkat
Dovolte, abych vás na závěr pozvala na debaty, které máme plánované na měsíc březen. V pondělí jsme se mohli vidět v Prostějově, ale další setkání proběhnou 24. března ve Frýdku-Místku v restauraci U Hučky. Hned následující den – tedy 25. března se můžeme vidět od 16:00 hodin v Nymburce v obecním domě Kokos a 27. března v Rozstání u Moravské Třebové od 17:00 hodin v obecní hospodě u koupaliště. Moc se na vás těším.
Celý díl Bez obalu si můžete pustit na YouTube kanálu Kateřiny Konečné nebo www.bezobalu.info nebo na www.nasepravda.cz